Zabezpieczanie posadzek, czyli strippowanie i polimeryzacja

5 sierpnia 2021

Wakacje to dobry czas na przeprowadzenie niezbędnych remontów i prac porządkowych w szkołach, przedszkolach czy w budynkach uniwersytetów. W czasie wakacji warto zadbać o stan posadzek, zwłaszcza w placówkach, gdzie uczęszczają małe dzieci, które dużo czasu spędzają właśnie na podłodze. Żeby przygotować posadzki na powrót uczniów do szkół (ale nie tylko), warto przeprowadzić strippowanie i polimeryzację przy użyciu wydajnych preparatów.

Powłoki polimerowe

Polimeryzacja służy zabezpieczaniu powierzchni podłóg przed powstawaniem uszkodzeń mechanicznych w postaci zarysowań itp. Powłoki polimerowe służą zwiększeniu plastyczności oraz właściwości podłóg wykonanych z różnych materiałów. Można je stosować na powierzchniach wykonanych z tworzyw sztucznych, np. linoleum. Produkty do polimeryzacji należy dobierać pod kątem surowca, którego użyto do wykonania podłogi. Regularne stosowanie polimerów przyniesie widoczne zmiany w wyglądzie powierzchni. Polimeryzacja posadzek wpływa też na:

  • Poprawę właściwości antypoślizgowych posadzki;
  • Zwiększenie trwałości podłoża oraz jej ochronę.

Powłoki polimerowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Decydując się na polimeryzację podłóg, należy przyjrzeć się temu, w jaki sposób podłoga ta jest eksploatowana. Odpowiednio dobrana powłoka zwiększy odporność powierzchni, która narażona jest na powstawanie zabrudzeń, przetarć, działanie szkodliwych detergentów itp. Jednak z drugiej strony po zastosowaniu preparatu nie będzie już możliwości doczyszczania wcześniej powstałych plam. Będzie to możliwe jedynie po rozpuszczeniu powłoki przy pomocy silnych środków zasadowych. Przed przystąpieniem do polimeryzacji warto również zastanowić się nad doborem dyspersji. Elastyczność powłoki musi być dostosowana do możliwości powierzchni, którą będzie zabezpieczać. Dzięki temu warstwa polimerowa będzie pracować bardziej wydajnie. Zastosowanie zbyt twardego środka może z kolei spowodować szybsze ścieranie się powłoki. Należy również wziąć pod uwagę poziom chłonności oraz rodzaj posadzki.

Etap pierwszy, czyli strippowanie

Zanim posadzka zostanie pokryta nową powłoką polimerową trzeba dokonać jej gruntownego oczyszczenia. Posadzki poddaje się strippowaniu, które polega na precyzyjnym oczyszczeniu podłoża z ewentualnych zabrudzeń oraz usunięcia poprzednio nałożonych warstw polimeru. Strippowanie przeprowadza się przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego, zasadowych środków czyszczących, które nazywa się stripperami. Pokryta nim posadzka następnie poddawana jest czyszczeniu za pomocą szorowarek z twardym włosiem. W ten sposób powierzchnia oczyszczana jest z poprzednich warstw polimerów. Pod żadnym pozorem nie należy przeprowadzać polimeryzacji na brudnych posadzkach.

Efektywność procesu zależy w głównej mierze od jakości wykorzystanych striperów. W naszej ofercie znajdziecie produkty cieszące się dużym uznaniem na rynku. Stripper Extreme pozwala na skuteczne przygotowanie posadzki już w czasie jednej aplikacji – skutecznie usuwa stare powłoki polimerowe. Może być wykorzystywany do pracy z szorowarką. Równie wydajny jest stripper Liberty – preparat o uniwersalnym działaniu. Dla osób, które szukają tańszych preparatów dobrym wyborem będzie Swish Strip przeznaczony do maszynowego usuwania powłok polimerowych oraz gruntownego doczyszczania silnie zanieczyszczonych posadzek.

Polimeryzacji podłogi

Po zakończonym strippowaniu kolejnym krokiem jest pokrycie podłoża polimerem. Do przeprowadzenia polimeryzacji potrzebne będzie wiadro z mopem. Warto sięgnąć po modele płaskie, dzięki czemu środek do polimeryzacja nie będzie pozostawiał na podłodze zacieków z polimeru. Proces ten trzeba będzie powtórzyć w zależności od jakości preparatów oraz od tego, czy na posadzce położono podkład czy nie.

Nasze preparaty do zabezpieczania posadzek

Oferujemy szereg produktów, które pozwolą Ci zadbać o trwałość i dobry wygląd posadzek w danym obiekcie. W przypadku podłóg mocno zniszczonych rekomendujemy zastosowanie naszych podkładów Dynasty lub Stone’n’Tile. Ich położenie pozwoli wyrównać zniszczoną posadzkę. Takie rozwiązanie pozwala też ograniczyć koszty – bez zastosowania podkładów konieczne byłoby położenie wielu warstw polimeru.

Na odpowiednio przygotowaną posadzkę kładzie się powłoki zabezpieczające. Ich wybór uzależniony jest od oczekiwanych efektów estetycznych oraz tego, z jakiego materiału wykonano zabezpieczaną posadzkę. W naszej ofercie znajdziecie wiele polimerów:

  • Duralock – gruba powłoka zabezpieczająca wzbogacona o wysokiej jakości cząstki stałe oraz poliuretany. Jest niezwykle trwała. Świetnie sprawdzi się w obiektach z bardzo dużym natężeniem ruchu. Aby osiągnąć optymalny efekt, wystarczy położenie jedynie dwóch warstw.  
  • Duration – powłoka wzbogacona o poliuretany, podobnie jak w przypadku Duralock wystarczą już dwie warstwy, aby osiągnąć dobry efekt. Produkt charakteryzuje się wysoką trwałością (jednak mniejszą niż Duralock). Preparat nadaje posadzce wysoki połysk, wpływając na jej estetykę.
  • Eternity – bardzo dobra, gruba powłoka zabezpieczająca. Wystarczą dwie warstwy, by uzyskać optymalny rezultat. Powłoka jest tylko nieco mniej trwała niż Duration.  
  • Poly Lock Ultra – to powłoka do obiektów, w których zależy nam na uzyskaniu wysokich walorów estetycznych. Powłoka nadaje wysoki połysk (tzw. efekt mokrej podłogi). Charakteryzuje ją nieco mniejsza grubość w porównaniu z powyższymi preparatami, a do uzyskania optymalnego efektu trzeba położyć 3 warstwy.
  • Tried’n’True – nadaje posadzce średni połysk. Podobnie jak Poly Lock wymaga nałożenia 3 warstw. Jest nieco mniej odporna na ścieranie niż Duralock, Duration czy Eternity. W odpowiednich rozcieńczeniach może być również stosowana do regeneracji istniejących powłok.
polimer ETERNITY
polimeryzacja podłóg
Takie efekty można uzyskać dzięki polimeryzacji posadzki przy użyciu powłoki ETERNITY

Wybór odpowiedniego preparatu może być problematyczny. Zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą dobrać optymalne rozwiązanie.

Zapisz się na newsletter

Nie przegap nowości

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów oraz darmowe materiały.

Newsletter

O stronie

Specjalizujemy się w produkcji chemicznych środków czystości i produktów do dezynfekcji. O sprzątaniu wiemy już prawie wszystko! Na naszym blogu chętnie podzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami, które ułatwią Wam walkę z uciążliwym brudem. Dowiecie się, jak efektywnie wykorzystywać profesjonalną chemię do sprzątania i dezynfekcji powierzchni, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów!

Popularne artykuły

Swish Polska sp. z o.o.
Biuro obsługi Klienta
Macierzysz, ul. Sławęcińska 8,
05-850 Ożarów Mazowiecki
Menu
Oferta
Centrum pobierania
Copyright © 2021 - Swish
Projekt strony internetowej stworzyła
Agencja UX Wzór
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram