Odczyn pH chemii profesjonalnej – na co zwrócić uwagę przy wyborze środków czyszczących?

4 grudnia 2023

W wyborze środków czystości do codziennego użytku i profesjonalnych detergentów często zwracamy uwagę na ich zapach, opakowanie i rekomendacje producenta. Niemniej istnieje kluczowy czynnik, który może wpłynąć na skuteczność i bezpieczeństwo procesu sprzątania – mianowicie odczyn pH. W niniejszym artykule skupimy się na omówieniu, dlaczego warto zainteresować się poziomem pH środków czystości oraz na jakie konkretne aspekty zwracać uwagę podczas zakupu.

Odczyn pH środków czystości – co to znaczy?

Kupując detergenty do użytku profesjonalnego, często można zauważyć na etykiecie poszczególnych produktów informację o odczynie pH. Znaleźć można takie określenia jak kwasowy, zasadowy lub obojętny. Często wyrażane są także numerycznie w skali od 1 do 14. Za pomocą skali pH jesteśmy w stanie określić stopień kwasowości lub zasadowości roztworu. Jeśli roztwór ma pH równe 7, uznajemy go za obojętny. Korzystając ze skali pH, możemy ustalić charakter danego produktu czyszczącego oraz w związku z tym określić, do jakiego rodzaju powierzchni i jakiego typu zabrudzeń będzie najbardziej odpowiedni.

Odczyn neutralny w środkach czystości

Odczyn neutralny określany jako 7 w skali pH jest często spotykany w chemii profesjonalnej. Zwykle znaleźć go można w płynach uniwersalnych do mycia podłóg i innych powierzchni. Preparat o neutralnym odczynie pH taki jak np. WASH & SHINE z oferty będzie bezpieczny dla czyszczonych powierzchni. Ma to szczególne znaczenie w przypadku powierzchni wrażliwych czy niezabezpieczonych warstwami polimerowymi.

Odczyn zasadowy w chemii profesjonalnej

W skali pH, odczyn zasadowy opisujemy jako wartości od 8 do 14. Preparaty o takim pH są skuteczne przy usuwaniu zanieczyszczeń organicznych, takich jak resztki olejów, tłuszcze, smary, cukry czy plamy krwi. Dodatkowo doskonale radzą sobie z usuwaniem sadzy, wosku oraz farby. Świetnym przykładem z oferty Swish będzie preparat FACTO HD41. Jest to środek przeznaczony do gruntownego doczyszczania posadzek z najtrudniejszych, nagromadzonych osadów. Silnie penetruje i emulguje nagromadzony brud, osady tłuszczowe, olejowe itp. Detergenty o zasadowym pH sprawdzą się także w warsztatach mechanicznych i wszędzie tam, gdzie występują trudne do usunięcia plamy z olejów, farb i tłuszczów i inny, nagromadzony brud. Ze względu na wysoką agresywność i żrący charakter produktów o wysokim zasadowym pH zalecane jest wykonanie prób w niewidocznych miejscach przed przystąpieniem do czyszczenia powierzchni. Taki zabieg pozwoli przetestować bezpieczeństwo stosowanego środka.

Odczyn kwaśny w profesjonalnych detergentach

Jeśli chodzi o odczyn kwaśny to jest on określany liczbowo na skali pH od 1 do 6. Preparaty kwasowe stosowane są głównie do sprzątania łazienek, odkamieniania powierzchni i urządzeń, a także do doczyszczania pobudowlanego/poremontowego. Charakterystyka działania kwasów sprawia, że niezwykle skutecznie radzą sobie z osadami mineralnymi takimi jak kamień wodny, rdza, wżery czy osady mydlane. Klasycznym zastosowaniem takich środków jest usuwanie kamienia z armatury łazienkowej czy osadów na podłodze czy płytkach. Podobnie jak w przypadku silnych zasad, preparaty o silnym odczynie kwasowym należy stosować z ostrożnością, zachowując odpowiednie środki ochrony osobistej jak i przeprowadzając próby w niewidocznych miejscach przed przystąpieniem do całościowego mycia, dzięki czemu upewnimy się, że stosowany środek będzie bezpieczny dla czyszczonej powierzchni. W szerokiej gamie środków Swish wyróżnić możemy preparat TUBY. Jest to skoncentrowany środek do mycia sanitariatów. Receptura TUBY oparta jest na kwasie cytrynowym dzięki czemu charakteryzuje się on bezpieczeństwem stosowania oraz nadaje czyszczonych powierzchniom efekt lśniącej czystości.

Odczyn pH ma kluczowe znaczenie dla właściwości profesjonalnych środków czystości. Odczytując taki odczyn i znając jego działanie, jesteśmy w stanie wybrać idealny produkt dla określonego rodzaju zabrudzeń. Profesjonalne Środki Czystości Swish charakteryzują się dużą siłą lecz dzięki zastosowaniu wielu poziomów rozcieńczeń jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie rozwiązanie gwarantujące skuteczność przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa czyszczonej powierzchni.

Zapisz się na newsletter

Nie przegap nowości

Raz w miesiącu otrzymasz zestawienie nowych artykułów oraz darmowe materiały.

Newsletter

O stronie

Specjalizujemy się w produkcji chemicznych środków czystości i produktów do dezynfekcji. O sprzątaniu wiemy już prawie wszystko! Na naszym blogu chętnie podzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami, które ułatwią Wam walkę z uciążliwym brudem. Dowiecie się, jak efektywnie wykorzystywać profesjonalną chemię do sprzątania i dezynfekcji powierzchni, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów!

Popularne artykuły

Swish Polska sp. z o.o.
Biuro obsługi Klienta
Macierzysz, ul. Sławęcińska 8,
05-850 Ożarów Mazowiecki
Menu
Oferta
Centrum pobierania
Copyright © 2021 - Swish
Projekt strony internetowej stworzyła
Agencja UX Wzór
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram